Fx15 ve Chitosan Kampanyaları Fx15 Siparişi Chitosan Hakkında

Arşivler Mart, 2010

Zayıflama Resmi

Fx15 Kullananlar ve Fx15 Yorumları

Çoğumuz, Omega-6′ yla kıyaslandığında çok az miktarda Omega-3 alıyoruz. Aslında her ikisinin de Fx15 zayıflama süresince destek olarak alınması gerekiyor. Fx15 kullananlar bunu bilmeli. Bu, Omega-3’ü daha fazla tüketmemiz anlamına geliyor. Şunu iyi bilmelisiniz ki, en iyi Omega-3 kaynakları somon, sardalye, uskumru, ringa ve ton balığı gibi yağlı balıklarla morina yağıdır (tablet şeklinde tüketilir). Balıkta bulunan Omega-3 asitleri, vücutta çabucak kullanılan EPA ve DHA’dır. Bitkilerdekiyse alfa linoleik asittir (ALA) ve vücudun kullanması için önce DHA ve EPA’ya dönüşmesi gerekir.

Bitkiler âleminden keten tohumu, %58’lik sağlık dostu Omega-3 yağ asidi (ALA) oranıyla, en zengin Omega-3 kaynağıdır. Kanolanın ve soyanın toplam yağının %7’si, cevizin %5’i Omega-3 ALA; kabak çekirdeğinin %15’e kadarı Omega-3 yağ asidi içerir. Fx etkisi için büyük bir katkı anlamına gelir.

Omega-3, alyuvar hücre pigmenti (hemoglobin) oluşumuyla normal hücre büyümesi ve bölünmesi için gerekli olduğu gibi, yaraların normal şekilde iyileşmesi için de gereklidir. Bu yağ asitleri aynı zamanda, protein metabolizması, minerallerin vücutta taşınması, metabolize edilmesi, bu sayede kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynar.

Optimum düzeyde Omega-3 tüketimi kalp için çok yararlıdır. Omega-3 ve Omega-6, vücutta kolesterol dönüşümü için gereklidir. HHS gıdanın bu mucize ürünü Fx15 hapı için sizde bu tavsiyelerimizi uygulayın. Fx15 yorumları da hep böyle belirteçlerle doludur. Yanı sıra, Omega-3, kandaki trigliseridi %65 oranında azaltır. Üstelik ilaçlardan daha yüksek oranda ve yan etkisi olmadan… Kalp aritmini önleyerek ani kalp krizi sonucu ölüm riskini azaltır. Aynı zamanda kanı hafifçe seyrelterek plateletlerin yapışkanlığını azaltır; kalp krizi ve felce neden olan damar içinde kan pıhtılaşmasını önler.

Zayıflama Resmi

Karbonhidratlar için Fx15

Önceden hazırlanmış olarak gelen kahvaltılıkların çoğu (donut ve kızarmış ekmek dilimleri gibi) basit karbonhidrattır ve neredeyse tamamen rafine, işlenmiş un ve şekerden oluşur. ni Fx15 dizginleyebilir. Basit karbonhidrat ifadesini kolayca hatırlamak için, sadece “basit” kelimesini düşünebilirsiniz.

Basit kelimesi, vücudunuzun az önce yediğiniz karbonhidratlardaki şekeri kolayca ayırabilmesini temsil eder. Vücudunuzu bu şekerleri kolayca ayrıştırabilmesinin nedeni, işin büyük bölümünü makinelerin sizin yerinize yapmış olmasıdır. Fx15 zayıflama hapı aşırı şeker tüketimi durumunda da etkisini kaybeder. Tam tahıl ifadesi, işlenmemiş tahıl tanelerini anlatır. Yani hâlâ sert, dış kabuğu üzerindedir ve bozulmamıştır.

Bu sert madde, buğday makinelerde işlenirken ayrılır; böylece vücudunuzun buğdayın içindeki şekeri alması kolaylaşır. Öncelikle taneli olan bir yiyecek (mısır, buğday veya pirinç gibi) için, bir makine tarafından kabuk ve çekirdeğin ayıklanmış olması, yiyeceğin sizin için yarı yarıya sindirilmiş olduğu anlamına gelir. Fx15 yorumları konusunda da ufak bir gezinti yaparsanız göreceksiniz ki ürün zayıflamada çok yüksek başarı sağlamıştır. Bu tür yiyecekleri yediğinizde, normalde yiyeceğin içinde bulunan tüm besin ve lifleri alamazsınız (çoğu, makinenin temizlediği kısımda kalmıştır). Bu yiyeceklere ihtiyaç duymanızın nedeni sadece enerji kaynağı olmaları değil, aynı zamanda sağlıklı ve düzenleyici (lif, hareketlerinizin rahat olmasını sağlar) olmalarıdır ama diğer yandan, daha az yiyecekle daha kısa sürede doyar ve daha uzun süre tok kalırsınız.

Zayıflama Resmi

Duygusal Yeme Hakkında Fx15 Görüşü

Anoreksiya, bulimiya ve yoyo diyet, uzmanların adına duygusal yeme dedikleri şeyin uç önekleridir. Fx15 ile bu uç örnekler sizin uzağınızda kalacaktır. Duygusal yeme, yiyeceğin asıl amacından -vücut için yakıt – farklı bir “edenle tüketilmesi anlamına gelir. Anoreksiya Nervoza pastaları tipik olarak, kendilerini zayıf ve güçsüz hissettikleri bir dünyada güçlü hissetmek için yiyeceği kullanırlar. Fx15 zayıflama konusunda birebir çalışarak başarılı sonuçlar yaratır. Bulimiya hastaları, tipik olarak yiyecek alımlarını: kontrol etmeye çalışırlar, fazla yediklerinde başa6iz olurlar ve kendilerini cezalandırmak için kusarlar. Yoyo diyetçilerin duygusal yemenin tuzağına düşme şekli ikisinden de farklıdır:

Denedikleri tüm diyet programlarının öncelikli sabotajcıları kendileri olurlar. Halbu ki Fx etkisi ile başarı daha yakındır.

Üniversite hayatı duygusal yemenin yatıştırabileceği türden bir gerginlik yaratabilir, çünkü çok çeşitli yeni deneyimler, yeni insanlar, yeni düzenler bir sel gibi üzerinize akarlar. Kimse hiçbir şeyi doğru yapamıyor gibidir. Kötü notlar, kötü arkadaşlar, kötü alışkanlıklar veya hatta kötü hava olsun, üniversite hayatı sizi yoldan çıkarmak için çok çeşitli tuzaklarla doludur. Hayatınızdaki diğer her şey berbat hale geldiğinde ve altüst olduğunda, yiyecek kontrol edebildiğiniz tek şey gibi görünür ve sosyalleşmek veya stresle ya da ev özlemiyle başa çıkabilmek için yiyeceklere ihtiyacınız varmış gibi hissedersiniz. Bu etkiyi de kafada bitirebilmek için Fx15 diyeti yardımcınız olacak. Belki gerçekten canınız bir parça çikolata istiyordur. Belki de çikolata istemenizin nedeni geçirdiğiniz kötü gündür ve gerçek bir fiziksel ihtiyacın ötesinde rahatlık arıyorsunuzdur.

Zayıflama Resmi

Metabolik Biyoritm ve Fx Etkisi

Vücutta hücre büyümesi, onarımı ve enerji üretimiyle sonuçlanan tüm kimyasal süreçler için kullanılan terimdir. Bedenimiz, uykudayken bile kalp atışı, nefes alma, vücut sıcaklığının ayarlanması ve sayısız hücre içi işlemler için enerjiye ihtiyaç duyar. Kilo verme aşamalarında da çok önemli olan bu süreci Fx etkisi tolöre edebilir. İşte, hiçbir hareket yapmadan veya bir şey yemeden vücudun dinlenmesi için gerekli olan enerjiye bazal metabolizma (BMR) denir.

Doğadaki her şey gibi, metabolizmamızın da bir biyoritmi vardır. Biyoritm, gün içinde, aylar içinde ve yıllar içinde değişir. Biyolojideki zamanı inceleyen çalışma sahasına kronobiyoloji denir ki bu, son derece önemli bir konudur. Onu yok saymak, yaşamımızı zorlaştırır. Meraklanmayın, ben size bu bölümde, kronobiyolojiyi kendi lehinize kullanmanız için yardımcı olacağım.

Uyurken beynimiz (metabolik olarak en aktif organımızdır) ve çoğu organımız yavaş çalışır ve BMR düşüktür. Uyandıktan sonra hemen hareket etmez ve bir şeyler yemezsek, BMR bir süre daha düşük kalır. Uyandıktan sonra yatmaya devam edersek, bazal metabolizma yavaş yavaş yükselir ve akşam 8-11 arası en yüksek noktaya ulaşır.

BMR yaş ilerledikçe yavaşlar. Yani, birçok insanın aynı şeyleri yediği halde kilo almasının nedeni budur. Yaşlandıkça kas kütlemizi kaybetmeye başlarız ve BMR azalır. Vücuttaki yağ dokusunun artması da BMR’yi düşürür. Bu bilgiyi, egzersiz yaparak kas kütlemizi arttırmak ve yağ kütlemizi azaltmak için kullanabiliriz.

BMR, birden bire çok az yemeye başladığınızda veya oruç tuttuğunuzda da yavaşlar. Kilosunu korumaya çalışan Fx15 zayıflama hapı kullanıcılarında vücut, metabolizmayı yavaşlatır. Niçin? Çünkü genlerimiz hâlâ taş devrinde yaşamaktadır ve vücudunuz kasten mi yoksa kıtlıktan mı bu kadar az yediğinizi anlayamaz!

Zayıflama Resmi

Fx15 ile Yemek ve Alışveriş İçin İpuçları

Mayonez kullanmak istiyorsanız yağ yerine karbonhidrat konmuş “light” olanı değil, normal olanı alın. Fx15 zayıflama hapı ile bunu yapmanız sizi çok daha hızlı zayıflatabilir. Mayonezin yağ oranını biraz su katarak düşürebilirsiniz. Hem mayonezin kıvamı bozulmaz hem de yağı azalmış olur.    Hidrojene veya kısmen hidrojene bitkisel yağlar tüm hazır gıdalarda bulunur. Bisküvi, kek, pastane ürünleri, kahvaltılık gevreklerde yani…

Ayrıca margarin ve az yağlı krem peynirlerde, hatta bazı çoklu doymamış yağlarda bile vardır. Satın alacağınız ürünün etiketini her zaman okuyun. “Trans yağ içermez” yazmıyorsa muhtemelen çok fazla sağlıksız yağ içeriyordur. Bunların kalp-damar hastalığı riskini artırdığını belirtmiştim. Hidrojene yağlar ayrıca, hazır yemek (fast-food) lokantalarında yapılan kızartmalarda tekrar tekrar kullanılmaktadır. Salatalarda sızma, sebzelerde ve yemeklerde riviera veya rafine zeytinyağı ya da soğuk baskılı kanola yağı, ceviz, keten tohumu kullanın.

Yağı, yemek piştikten sonra eklerseniz daha iyi olur çünkü sağlıklı yağlar, yüksek sıcaklıkta kalitelerini kaybeder. Yemekleri kızartmayın, kızartma yapmanız gerekiyorsa da fazla yağ kullanmayın. Yanmaz ve yapışmaz bir tava kullanıp çok az yağ ile veya tamamen yağsız olarak pişirmeyi tercih edin. Fx etkisi bu şekilde arttırılabilir. Nişasta fazla yağ çekeceğinden, kızartacağınız şeyleri una veya galeta ununa bulamayın.

Kavurma tipi yemeklerde Hindistan cevizi yağı veya tereyağı suyu kullanın. Bunlar yüksek sıcaklıklarda ayçiçek ve soya yağından daha dayanıklıdır. Kanola yağı, avokado yağı ve macadamia yağı da işinizi görür.
Yüksek sıcaklıkta kızartma yapacaksanız tereyağı suyu kullanın ki çok yüksek sıcaklıklarda bile değişmeden kalıp vücudunuzda daha az toksik atık ve trans yağ asidi çıkarsın.