Fx15 ve Chitosan Kampanyaları Fx15 Siparişi Chitosan Hakkında

Ekmek Tüketimi ve Fx Etkisi

Bu yazı 01 Şubat 2010 tarihinde admin tarafından gönderilmiştir.

Ekmek konusu başlı başına bir bölüm alabilir; çünkü onunla ilgili söylenecek çok şey var. Günümüzde çok ender olan “iyi ekmek”in yanında, ama özellikle artık fırınların çoğunda satılan yanıltıcı ekmeğin karşısındayız.

Rafine undan yapıldığı için beyaz ekmek, normal bir metabolizma için gereken hiçbir şeyi kapsamamaktadır. Beslenme açısından da nişasta halindeki enerjisi dışında hiçbir şey sağlamaz.

Sindirim açısından bakıldığında, az ya da çok rahatsızlığa neden olur; çünkü iyi bir sindirim için gerekeni bileşkeleri, un rafine edildiği sırada yok olmuştur. Ayrıca ekmek ne kadar beyazsa, kötü glusidi o kadar artar; çünkü beyazlık, ununun iyice rafine edildiğini gösterir.

Tam ekmek ya da gerçek entegral ekmek, rafine edilmemiş ve biyolojik unla eski yönteme göre yapıldığından daha iyidir; çünkü özellikle lif açısından zengindir. Bu yüzden Fx Etkisi konusunda katkısı bulunur. (Ayrıca tam ekmeğin 100 gramında 90 mg. magnezyum bulunmasına karşın, bu miktar beyaz ekmekte yalnızca 25 mg.dır.) Kan şekeri göstergesi daha düşük olduğundan, daha az “şişmanlatıcıdır”.

Ama ne kadar iyi olsa da bu ekmek bile iki temel öğünden geçici olarak kaldırılacaktır. Çünkü kan şekeri göstergesi düşük olsa da hâlâ aşırı yüksektir (>35) ve öte yandan da aşırı insülin salgılanmasını hissedilir derecede yükselteceği için (I. Aşama’da) tehlikelidir. Fx15 ile aşırı insülin üretecek yiyecekler tavsiye edilmez. Önemli miktarda nohut ya da yeşil mercimek gibi başka bir nişastalı yendiğinde, ekmek yenmemesi önerilir. Kan şekeri göstergesi 40 olduğu için %100 işlenmemiş unla (elenmeden), kabaca öğütülerek (iri parçalar halinde) yapılır; unu imal eden garanti verirse ancak bundan emin olabilirsiniz.

Buna karşılık kahvaltıda normal olarak ekmek yiyebilirsiniz (hatta bunu öneriyoruz); bu konuda ilerdeki bölümde daha ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Etiketlemeler: , , ,

Bir Yorum bu yazıda: “Ekmek Tüketimi ve Fx Etkisi”

  1. gülperi

    ekmek bizim için çok sağlıklıdır

Fx15 yorumları