Fx15 ve Chitosan Kampanyaları Fx15 Siparişi Chitosan Hakkında

‘Fx15 ve Yeşil Çay’ etikeyitle ilgili yazılar:

Zayıflama Resmi

Yeşil Çay ve Fx15 “v2”

Çayda bulunan “flavonoidler” adlı bitkisel besinler, bitki dünyasının antioksidan işlevlere sahip ayrılmaz bir parçasıdır. Serbest radikalleri deaktive eder ve zararlı iltihaplanmayı azaltır. İşte bu yüzden bu mucize ürünü Fx15 ile kombine olarak öneriyoruz. Sadece bir fincan çayda, çoğu demlenmenin ilk dakikasında salınan 200 mg flavonoid bulunmaktadır. Kökenleri Çin, Japonya ve Asya’nın diğer bölgelerine dayanır. Çay bitkisinin taze yapraklarının buğulanıp, yuvarlanması ve yüksek ısıda kurutulmasından yapılır. Zayıflama ile ilgili önemli etkileri olduğundan, Perricone Zayıflama Diyeti’nde en kapsamlı anlatılacak çay ailesi üyesi budur.

Çalışmalar, yeşil çayın termojenik ve yağ oksidasyonu özelliklerini göstermiş ve yağ emilimine engel olduğunu, aşırı vücut yağının kontrol edilmesine yardım ettiğini kanıtlamıştır. 2005 yılında, Annals of Nutrition & Metabolism’de yayınlanan daha yeni bir araştırma ilk kez, en çok rastlanan çay polifenolü EGCG’nin, beslenme biçiminden kaynaklanan obeziteyi durduğunu göstermiştir. Fx15 de Lotus çiçeğini ihtiva ettiği için yeşil çay azami şekilde zayıflamaya Fx15 ile koordineli olarak yardımcı olabilmekte ve etkiyi arttırmaktadır. Çalışmaya göre bu durum, EGCG’nin en azından kısmen yağ dokuya doğrudan etki etmesinden kaynaklanmaktadır. Çalışma: “EGCG’li diyetsel tamamlayıcılar, obezite için değerli bir doğal tedavi olarak ele alınmalıdır,” sonucuna varmıştır.
Britanya’daki yeni bir çalışma, çaydaki kimyasalların kanser gelişiminde önemli bir rol oynayan anahtar bir molekülü de kapattığını bulmuştur. Yeşil çay artrit, düşük kan şekeri seviyeleri ve düşük tansiyon gibi çeşitli sağlık sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olur. Satın alırken organik olanları tercih edin.

Zayıflama Resmi

Yeşil Çay ve Fx15

Bizler Fx15 ile birlikte bitkisel çayların kullanılmasını sürekli tavsiye ettik. Bunlardan en ısrarcı olduğumuz ise Yeşil Çay.

Gelin biraz Yeşil Çay hakkında bilgi edinelim;

Çin mitolojisine göre İmparator Shen Nung, MÖ 2737′ de, bugün Camcllia sinensis olarak bilinen bir bitkinin yapraklarını kullanarak nasıl çay yapılacağını keşfetti. Yaklaşık 5.000 yıl sonra çay, dünyada suyun ardından en çok içilen içecek olarak ikinci sırada yer alıyor. Uzun zamandır çayın sağlık için faydalı özellikler taşıdığı görüşü titiz bilimsel incelemeye yeni kavuşuyor.

Hafif bir zihinsel ve fiziksel uyarıcı olarak ve safra ve böbrek taşı riskini azaltması bakımından kahveye atfedilebilecek bazı faydalar çay için de geçerlidir. Bazı araştırmalar yeşil çay içmenin kalp hastalığı ve mide kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerine karşı koruyabileceğini ileri sürüyor. Çayda bulunan flavonoidler adlı maddelerin bununla bir ilgisi bulunabilir. Laboratuvarda çay ve/veya flavonoidler kolesterol düzeyini ve damar işlevlerini iyileştirmiş ve kansere yol açan öncü aşamaları önlemiştir. Ancak gerçek hayatta bulgular karışık ve genelde çelişkilidir. Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan araştırmalar kapsamında artan çay tüketimi İngiltere ve Avustralya’da kalp hastalığı riskinin artmasıyla, Avrupa’da ve diğer bölgelerde ise kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Devam eden kanser araştırmaları da çayın, eğer varsa, antikanser etkisinin çok küçük olduğuna işaret ediyor.

Bu çayın bizi ilgilendiren tarafı ise yağ yakıcı ve şişkinlik giderici özelliğidir. Fx15 ile kullanılmasını tavsiye etmemizin de sebebi aslen budur. Flavonoidler sadece çayda bulunmaz. Diğer zengin kaynaklar arasında orman meyveleri, elma, domates, brokoli, havuç ve soğan vardır. Flavonoidler üzerindeki mevcut heyecanın yerinde olup olmadığını saptamak için bu gıdaların yaptığı katkılara eşzamanlı bakılması gerekebilir. Şimdilik, böbrek taşı riskini azaltması ve güne hoş başlayıp, hoş devam edip, günü hoş tamamlamanın bir yolu olmasımn dışında belirli bir fayda sağlamak için çaya güvenmeyin.