Fx15 ve Chitosan Kampanyaları Fx15 Siparişi Chitosan Hakkında

‘Romatoid artrit’ etikeyitle ilgili yazılar:

Zayıflama Resmi

B5 Vitamini ve Fx15

Pantotenik ismi, ‘her yerde’ anlamına gelapanthos kelimesinden gelmektedir. Yunanca ismiyle de ima edildiği gibi, bütün bitki ve hayvan dokularında büyük ölçüde bulunabilir. İlk kez 1939’dapirinç kabuklarından ayrıştırılmış ve önce tavuklarda görülen bir dermatit formunu engellemede gerekli bir faktör olarak tanınmıştır. Fx15 kullananlar Fx15 kullanımında tavsiye edilen pantotenik asit suda çözünebilir ve B-kompleks ailesinin bir üyesidir. Bu vitamin, normalde kalsiyum pantoten formunda sunulmaktadır (B5 vitamini). Kalsiyum pantoten ve pantotenik asit, vitamin aktivitesi bakımından eş anlamlı kavramlar olarak kabul edilebilir. Fx15 dönemi içerisinde Pantotenik asit ısı, asit (örneğin sirke) ya da alkaliler (örneğin bikarbonat) tarafından yok edilir. Bu vitamin, pişirme suyuna geçmesi yoluyla da kaybolur. O yüzden vitamini içeren besinler pişirilmeden tüketilmelidir.

Pantotenik asit, yiyeceklerden (yağ, karbonhidratlar ve protein) enerji açığa çıkarılması işleminde önemli bir rol oynayan koenzim A molekülünün bir parçasıdır. Pantotenik asit, böbreküstü bezinin fonksiyonunda ve antikorların yapımında da çok önemlidir. Pantotenik asit eksikliği, bariz bir eksiklik hastalığına neden olmaz. Ne var ki, Uzakdoğu’da savaş esirleri ve kötü beslenen suçlular arasında görüldüğü belirtilen ve ‘ayakta yanma’ sendro-mu olarak bilinen rahatsızlığın, pantotenik asit alımına cevap verdiği bilinmektedir. Pantotenik asitten yoksun bırakılan gönüllü deneklerde yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, kas güçsüzlüğü ve gastro-intestinal bozukluk semptomları gözlemlenmiştir.

1991 COMA İngiltere’de Yiyecek Enerjisi ve Besinler için Önerilen Diyet Değerleri raporu, pantotenik asit alımı için kesin bir öneride bulunmamaktadır. Biz de bu yüzden B5 vitaminini Fx15 ile öneriyoruz. Bu, insanlarda pantotenik asit durumunu doğru bir şekilde ölçmek için kabul edilebilir bir biyokimyasal metodun geliştirilmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Buna karşın, erişkinler için yeterli pantotenik asit alımının günde 3-7 mg olduğu sanılmaktadır. Yeni doğanlar içinse bu miktar 2 mg/litre olarak kabul edilmektedir (bu da günde 1,7 mg ya da 4 mg/1.000 kkal’e eşittir).

Bölgesel olarak uygulandığında, yatak yaraları ve genişlemiş ülserlerin iyileşmesinde pantotenik asitin iyi sonuçlar verdiği iddia edilmektedir. Enjeksiyon şeklinde verildiğinde, paralitik ileusun (bağırsaktaki azalmış peristaltik aktiviteden kaynaklanan intestinal obstrüksiyon) önlenmesi ve tedavisinde de olumlu işaretler vermiştir. Fx15 kullananlar bu açıdan zengin bir diyetle birlikte Pantotenik asit kullanmalılar. Böbreküstü bezinin sağlığında ve kortikosteroid hormonların üretiminde bilinen rolünden ötürü, pantotenik asitin vücudun strese karşı koymasına yardım eden bir besin desteği olduğu savunulmaktadır. Solunum ve sindirim sistemindeki alerjik reaksiyonları azaltmaya da yardım edebilir.

Pantotenik asit, romatoid artriti olanlar tarafından da alınabilir. Bu kişilerin kanlarında pantotenik asitin daha düşük düzeylerde bulunmasının çok daha olası olduğu gösterilmiştir. Romatoid artritte pantotenik asit desteğinin etkilerini inceleyen araştırmalar da teşvik edici sonuçlar vermiştir. 6 hafta günde 10 gr kalsiyum pantotenat verilen genç erkeklerde toksik belirtiler görülmemiştir, ama bu dozlar diyare ve gastro-intestinal bozukluklara neden olabilir.