Fx15 ve Chitosan Kampanyaları Fx15 Siparişi Chitosan Hakkında

Fx15 ile Yemek ve Alışveriş İçin İpuçları

Bu yazı 27 Mart 2010 tarihinde admin tarafından gönderilmiştir.

Mayonez kullanmak istiyorsanız yağ yerine karbonhidrat konmuş “light” olanı değil, normal olanı alın. Fx15 zayıflama hapı ile bunu yapmanız sizi çok daha hızlı zayıflatabilir. Mayonezin yağ oranını biraz su katarak düşürebilirsiniz. Hem mayonezin kıvamı bozulmaz hem de yağı azalmış olur.    Hidrojene veya kısmen hidrojene bitkisel yağlar tüm hazır gıdalarda bulunur. Bisküvi, kek, pastane ürünleri, kahvaltılık gevreklerde yani…

Ayrıca margarin ve az yağlı krem peynirlerde, hatta bazı çoklu doymamış yağlarda bile vardır. Satın alacağınız ürünün etiketini her zaman okuyun. “Trans yağ içermez” yazmıyorsa muhtemelen çok fazla sağlıksız yağ içeriyordur. Bunların kalp-damar hastalığı riskini artırdığını belirtmiştim. Hidrojene yağlar ayrıca, hazır yemek (fast-food) lokantalarında yapılan kızartmalarda tekrar tekrar kullanılmaktadır. Salatalarda sızma, sebzelerde ve yemeklerde riviera veya rafine zeytinyağı ya da soğuk baskılı kanola yağı, ceviz, keten tohumu kullanın.

Yağı, yemek piştikten sonra eklerseniz daha iyi olur çünkü sağlıklı yağlar, yüksek sıcaklıkta kalitelerini kaybeder. Yemekleri kızartmayın, kızartma yapmanız gerekiyorsa da fazla yağ kullanmayın. Yanmaz ve yapışmaz bir tava kullanıp çok az yağ ile veya tamamen yağsız olarak pişirmeyi tercih edin. Fx etkisi bu şekilde arttırılabilir. Nişasta fazla yağ çekeceğinden, kızartacağınız şeyleri una veya galeta ununa bulamayın.

Kavurma tipi yemeklerde Hindistan cevizi yağı veya tereyağı suyu kullanın. Bunlar yüksek sıcaklıklarda ayçiçek ve soya yağından daha dayanıklıdır. Kanola yağı, avokado yağı ve macadamia yağı da işinizi görür.
Yüksek sıcaklıkta kızartma yapacaksanız tereyağı suyu kullanın ki çok yüksek sıcaklıklarda bile değişmeden kalıp vücudunuzda daha az toksik atık ve trans yağ asidi çıkarsın.

Fx15 yorumları